Çatı Ustası, İstanbul Çatı Yapımı, Çatı Ustası, Çatı Tamiri, İstanbul Çatı Onarım Ustası, Çatıcı Ustası – İstanbul Çatı Ustası – Çatı Ustası – Çatı Tamiri – Çatı İzolasyonu – Sandviç Panel,  Çatı ustası, çatı tamiri, çatı ustası İstanbul, çatı tamir fiyatları

PROFESYONEL İstanbul Çatı Ustası ÇATI USTALARI BURADA

Çatı Ustası
ÇATI KAVRAMI
Bir binanın en üst kısmını teşkil eden, binayı üsttenkar, yağmur, rüzgar, soğuk ve sıcak gibi tesirlerekarşı koruyan, güzelliğini ve sağlamlığını etkileyenyapı elemanına çatı denir.•Üzerine gelen suları durmadan akıtabilmesi için çatıyüzeyi meyilli olarak yapılır. Bu meyil çatının yapıldığı yerin iklimine,kullanılacak çatı örtü malzemesinin cinsine vebinanın görünüşüne göre değişir.
Çatı, binayı/yapıyı serbest atmosferle ayıran ve sınırlayan bir yapı elemanıdır. Çatı, mimari bütünlüğün sağlanmasındaki ana elemanlardan biri olup, üzerini örttüğü binadan soyutlanmamalıdır. Dünyanın farklı iklim ve coğrafi bölgelerine bakıldığında, çatıların iklimsel, kültürel özellik ve malzeme olanaklarına göre önemli farklılıklar gösterdiği görülmektedir.
Örneğin; yağışın az olduğu bölgelerde, çatılar hemen hemen düz denebilecek kadar az eğimli tasarlanırken, yağışın fazla
olduğu iklimlerde yağmur ve/veya kar suyunu hemen uzaklaştırmak için çatılar eğimli yapılmakta ve kaydırma özelliğine sahip malzemeler kullanılmaktadır.
Gelişen malzeme ve teknolojik olanaklar sayesinde; farklı konseptlerdeki çatılarda kullanılabilecek farklı nitelik ve
boyutlarda birçok örtü malzemesi ortaya çıkmış, böylece yeni çatı kavramı gelişmeye başlamıştır.

Çatılarla İlgili Temel Kavramlar
Kaplama Altı Tahtası: Eğimli çatılarda çatı kaplamasının altında yer alan ve kaplamanın oturtulduğu tahtadır.
Mertek: Eğimli çatılarda kaplama altı tahtasının üzerine oturduğu ve aralıklı olarak aşıklara oturan çatı elemanıdır.
Aşık: Merteklerin üzerine oturtulduğu çatı konstrüksiyon elemanıdır.
Çatı Işıklıkları: Çatı alanı büyük olan sıcak çatılarda, alttaki hacimleri ışıklandırmak ve havalandırmak amacıyla kullanılan çatı malzemeleridir.
Mahya: Beşik ve kırma tipi çatılarda eğik çatı yüzeylerinin, yatay bir doğru boyunca kesiştiği ara yüzeydir.
Saçak: Çatı yüzeyinin bina dışına taşan bölümüdür.
Çatı Döşeme Kaplaması: Üzerinde gezilebilir teras çatılarda en üstteki dış etkilere açık olan bölümdür.
Soğuk Çatı: Eğimli veya az eğimli çatılarda, örtü konstrüksiyonu ile taşıyıcı konstrüksiyon arasındaki havalandırmayı sağlayan bir hava yastığının bulunduğu çatı türüdür.
Sıcak Çatı: Taşıyıcı ve koruyucu katmanların arasında bir hava yastığı olmadan sıralanarak tek bir kabuk halinde oluşturulduğu çatı türüdür.